برندسازی جایگاه صنایع چوب کشور را ارتقاء می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، رضا رحمانی در ادامه سفر یک روزه خود به استان همدان پس از حضور در شهرستان ملایر و بازدید چند طرح تولیدی به شهرستان تویسرکان سفر کرد.

رحمانی در سفر به شهرستان تویسرکان از ۳ واحد تولیدی این شهرستان نیز بازدید کرد و در حاشیه بازدید از یک کارخانه تولیدی در این شهرستان در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه صنایع چوب ظرفیت قابل توجهی داریم چنان که در سال گذشته از یک طرف واردات ایران در این حوزه به یک سوم نسبت به سال قبل کاهش یافته بود و از سویی دیگر با سه برابر شدن صادارت صنایع چوب روبرو بودیم.

وی با بیان اینکه ارزش تجارت جهانی در صنایع چوب ۱۳۰ میلیارد دلار است، اظهار کرد: با وجود آنکه صادرات کشور در این حوزه افزایش یافته اما متاسفانه در جایگاه اصلی خود در تجارت جهانی نیستیم و باید فعالیت های بیشتری انجام شود.

صنایع کوچک به تنهایی نمی توانند در بازار رقابت کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت بااشاره به اینکه صنایع کوچک به تنهایی نمی توانند در این بازار رقابت کنند اما اگر در قالب یک برند تولید شوند و بازاریاب حرفه ای داشته باشند توان رقابت خواهند داشت، عنوان کرد: توان و ظرفیت تولیدی کشور در زمینه مبل و منبت و صنعت چوب یک ظرفیت قابل توجه است.

رحمانی با تاکید بر اینکه امروز می توان با تدوین برنامه هایی برای همکاری تشکل ها و مسئولان، کارگروه های ویژه ای در راستای حل موانع و مشکلات تشکیل و با برند سازی جایگاه صنایع چوب ایران را در دنیا ارتقا داد.

وی در ادامه به مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی صنایع چوب از جمله مشکل تهیه مواد اولیه از چوب  گرفته تا رنگ و پارچه اشاره کرد و گفت: متأسفانه شرکت های تولیدی و صادراتی در این حوزه تا حدودی ضعیف عمل می کنند از این رو باید با هم افزایی و هماهنگی بیشتر واحدهای تولیدی و همچنین تشکیل شرکت های تخصصی و تقویت این شرکت ها را برای افزایش کیفی و کمی تولیدات حمایت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه شهرستان تویسرکان در حوزه مبل و منبت پیشرفت های خوبی در تشکیل شرکت های تخصصی داشته است، عنوان کرد: این چنین ظرفیت هایی از توانمندی های ملی محسوب می شود چرا که از توان و هنر دست انسان صنایعی بی نظیر تولید می شود.

وی با بیان اینکه صنایع چوب ارزش افزایی بالایی دارند و تمام توان دولت بر آن است تا از این تولیدکنندگان حمایت کند، عنوان کرد: تنها با همسویی و هماهنگی می توان در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشت و رقابت کرد.

هیچ واحد تولیدی به خاطر تحریم ها تعطیل نشد

رحمانی همچنین گفت:در یک سال گذشته هیچ واحد تولیدی به خاطر تحریم ها تعطیل نشده که این مهم جز با همکاری مردم، بخش خصوصی و دولت محقق نمی شد.

رحمانی بابیان اینکه شهرک های تخصصی خوشه مبل و منبت در شهرستان های ملایر و تویسرکان دایر است و برنامه وزارتخانه می تواند ایران را به جایگاه خود نزدیک کند، اضافه کرد: هر منطقه ای از کشور دارای ظرفیت و توانمندی هایی است که ثبت ملی شده اند و در جهان نیز این توانمندی و ظرفیت ها پذیرفته شده هستند.

وی بابیان اینکه در شرایط جدید صنعت مبل، توان افزایی بیشتری از دیگر صنایع دارد، عنوان کرد: تولیدات این صنعت می تواند علاوه بر اینکه در بازار داخلی عرضه شود بازارهای خارجی را نیز از آن خود کند.

رحمانی ادامه داد: ایران در تولید اقلام مختلف توان خوبی دارد اما باید هم افزایی داشته باشند و در کنار آن حمایت و تقویت شوند.

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظرات تا اطلاع ثانوی مسدود میباشد