pvc
مدیر سایت

فومیزه وکاربردهای آن

 

استفاده از چوب در مبلمان و دکوراسيون داخلي، جنگل هاي ما را در سال هاي گذشته به ورطه نابودي کشانده است. چگونگي کاهش استفاده از چوب طبيعي بمنظور حفظ جنگل ها، امروزه به يکي از مهم ترين مسائل دست اندر کاران محيط زيست بدل شده است. توليد چوب هاي مصنوعي نظير تخته سه لايي و نئوپان ها ظاهرا” راه حل مناسبي جهت رفع اين مشکل محسوب مي گردند، اما انتشار بنزن و فرمالدئيد در محيط هاي مسکوني توسط اين مواد، توسعه توليد آنها را بسيار محدود کرده بود. ورق هاي فوم PVC داراي ويژگي هاي قابل توجهي از جمله سبکي وزن و مقاومت در برابر آب، آتش و مواد شيميايي بوده و برخلاف چوب طبيعي، مشکلاتي نظير تاب خوردن، تورم و يا پوسيدگي را در نواحي مرطوب ندارد

پلی وینیل کلراید (PVC) عبارت پی وی سی و وینیل بطور رایج نه تنها با مرجع پلیمر بلکه برای همه موادی که پلی وینیل کلراید یک سازنده آن است استفاده می‌شود. پلی وینیل کلراید، پلاستیکی با موارد استفاده نامحدود است, در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است.  به طور عمومی بیشتر از 50% از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛  زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است.

با وجود ظهور یک ماده ایده آل در ساختمان سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد. پی وی سی فومیزه یا فوم پلی وینیل کلراید سخت محصولی جدید است و در سال های اخیر به دلیل قابل رقابت بودن با چوب در صنایع چوبی سهم عظیمی از بازار چوب را به خود اختصاص داده است.  

 

اطلاعات کلي ورق فوم PVC ، ورق فوميزه :

1- سازگار با محيط هاي مسکوني:

سازگاري اين مواد با سلامت انسان نکته ايي قابل توجه در کاربرد اين مواد در محل هاي مسکوني مي باشد. ورق فوم PVC داراي پايين ترين عوارض زيست محيطي بوده و در مقايسه با الياف معدني از عوارض کمتري نظير حساسيت و مسموميت برخوردارند. استفاده از اين مواد در محيط هاي مسکوني نيازي به انجام تست هاي بيولوژيکي جهت تعيين ميزان مضرات احتمالي بر انسان ندارد.

2-سازگار با محيط اطراف:

واکنش اين مواد با محيط اطراف خود نيز از موارد درخور توجه مي باشد. ورق فوم PVC با توجه به کلورفلوروکربن اندک در ترکيبات خود براي لايه ازن بي خطر مي باشند. همچنين بدليل انعطاف پذيري در امر عايق کاري قابليت کاربرد در مکان ها و شيارهاي بسيار باريک را دارند که اين ويژگي آنها را قادر مي سازد در مکان هايي که دسترسي ساير عايق هاي سنتي به آن غير ممکن مي باشد بکار برده شوند.

3-ايمني کار:

ايمني از ديگر نکات قابل توجه مي باشد. بسياري از مواد عايق کاري مي بايستي ضد آتش و يا غير قابل اشتعال باشند. با توجه به باصرفه بودن اين مواد، بکار گيري آن ها در عايق کاري سازه هاي عمراني، ميزان مقاومت در برابر آتش را در اين سازه ها افزايش داده است.

4- جلوگيري از اتلاف انرژي:

عايق کاري و جلوگيري از اتلاف انرژي يکي ديگر از نکات مهم در پروژه هاي عمراني مي باشد. امروزه با توجه به افزايش هزينه هاي انرژي، اين مواد کاربردي اثرپذيرتر از عايق کاري به جاي مواد مضر و قديمي بروز داده اند. اين مواد همچنين در طول زمان دچار فرسايش نمي گردند.

 پی وی سی فوم سخت دارای ساختاری بوده که می توان برروی آن عملیات سوراخ کاری، اره کاری و پیچ کردن را انجام داد (بدون آنکه ترک ویا شکافی در آن ایجاد گردد).این فوم دارای مزایای زیادی نسبت به چوب بوده که به همراه موارد کاربرد آن در زیر ذکر شده است:

مزایای فوم PVC:

1- مقاومت بسیار بالا در برابر قارچ و حشرات و حیوانات موذی و انگل و… آنتی باکتریال

2- عایق پذیر بسیار بالا (صوتی و حرارتی)

3- قابلیت رنگ شدن و یا پرینت کردن طرح و یا نصب روکش بر روی آن

4- در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده

5- مقاومت در برابر حرارت مستقیم و غیرمستقیم

6- سبک با نصب بسیار آسان

7- مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت و همچنین تماس مستقیم و طولانی با آب

کاربردهای فوم PVC:

1- سقف کاذب

2- علائم راهنمایی و رانندگی 

3- قابلیت چاپ جهت تابلوهای تبلیغاتی یا جایگاههای نمایشگاهی

4- سقف های تزئینی 

5- پارتیشن سرویس های بهداشتی

6- کابینت در آشپزخانه ،حمام وسرویس های بهداشتی

7- قابلیت استفاده در صنعت مبلمان سازی

8- کابینت های خودرو، قطار، مترو و کشتی

9- پنجره ها و یا درها

10- روکش مخازن آبکاری ، اسیدی و قلیایی

11- روکش برای حفاظت از ماشین آلات

12- قابل استفاده در تجهیزات غبارگیر و یا تجهیزات جمع آوری زباله

13- قابل استفاده در ماکت های ساختمانی

14- لاکرهای استخر

15- قابل استفاده در مبلمان شهری

و بسیاری دیگر …………

 

ابعاد ورق پی وی سی خام:

 

طول(cm)  عرض(cm)  ضخامت(mm)

       244       122              18

      244              122        16

      244              122        12

      244              122        10

      244              122        8

      244              122        3

      280              122        18

      280              122        16

      280              122        12

      280              122        10

      280              122        8

 

منبع: ذره چوب

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبریک!

درخواست باموفقیت ارسال شد. همکاران ما در واحد فروش پس از بررسی درخواست با شما تماس خواهند گرفت