mdf
مدیر سایت

معرفی انواع مختلف چوب ، ام دی اف، لترون و ملامینه

تفاوت جنس و طریقه ساخت مصنوعات چوبی و نیز تنوع رنگ آنها :

MDF :
محصولی از خرده چوبهای نرمی است که بر اثر گرما و فشاری که به آن ها وارد می شود تبدیل به این نوع چوب می شوند و در اصطلاح به آن ام دی اف خام می گویند. ام دی اف خام را پس از تولید می توان روکش نمود. متداول ترین روکش ام دی اف ملامینه است.
ام دی اف خام
لترون و ملامینه:
لترون ترکیبی از تخته های چند لایه چوب است. که این تخته ها از چوب نرم ، یا ضایعات خورد شده و تراشه های کارخانه های چوب بری حاصل میشوند. بر روی لترون معمولا روکشی وجود ندارد و یا روکش های کاغذی ای روی آن کشیده می شود.
اما در بعضی مواقع روی لترون را روکش های ملامینه مانند MDF می کشند که در اصلاح به این نوع از لترون، ملامینه گفته می گردد. تنوع طرحی لترون از ملامینه کمتر است و ملامینه در برابر خط و خش از آن مقاومتر می باشد ملامینه ضد خش:
نوعی روکش ضد خش و مقاوم در برابر آب است که بر روی نئوپان و ام دی اف کشیده می شود.

MDF HIGH GLASS:
هایگلاس نیز نوعی ام دی اف است با این تفاوت که روکش آن با یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می شود .پلکسی گلاس نوعی پلاستیک است که ظاهری بسیار شفاف و شبیه شیشه دارد که نسبت به شیشه سبکتر و مقاومتر است.
HPL:
اچ پی ال روکش اداری است و از روکش های معمولی مانند ملامینه مقاوم تر است.
نوارPVC :
نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان استفاده می شود. نوار پی وی سی از مواد بسیار مقاوم و پلاستیکی تهیه می شود.
نوار کاغذی:
نوار کاغذی محصولی است مانند نوار پی وی سی که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان استفاده می شود با این تفاوت که کیفیت آن به مراتب کمتر از نوار پی وی سی است و در برابر ضربه از نوار پی وی سی بسیار ضعیفتر می باشد.
کامپوزیت:
طرح هایی است به شکل سنگ و یا مواد مشابه که از جنس پلاستیک ساخته شده و معمولا نور پردازی میشوند.

ضد آب کردن چوب و کابینت های ام دی اف

ضد آب کردن کابینت امروزه با بهره مندی ازفناوری نانو امکان پذیرشده است. کابینت کمدی است در اشپزخانه برای نگهداری و محافظت از مواد غذایی و لوازم پخت وپزو ظروف اشپزخانه که مورد استفاده قرار می گیرد. کابینت ها در اشپزخانه های امروزی اغلب فضای بین یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی را در اشپزخانه پرمی کنند برای همین نگهداری و مراقبت از ان امری حیاتی برای هر اشپزخانه می باشد. دشمن تخته های ام دی اف و لترون اب و رطوبت می باشد که باعث باد کردگی و ترک خوردن انها می شود علاوه بر مشکلات فیزیکی، چوب مرطوب محل مناسبی برای رشد قارچ و باکتری می شود که به شکل لکه های سیاه و سبز در زیرکابینت ها دیده می شود. با بهره مندی از فناوری نانو تحولی در صنعت چوب به وجود امده و این مشکل را برای سازنده های کابینت برطرف کرده است و ان، ساخت ترکیبات ضد اب نانو می باشد دراین ترکیب علاوه بر نانو پلی اتیلن برای ضد اب سازی کابینت از سنتزهای اکسید تیتانیوم هم استفاده شده که ازرشد قارچ و باکتری در قسمتهای مختلف چوب جلوگیری می کند. این محصولات از نانوذرات تشکیل شده اند به همین دلیل چسبنده گی مقاومی با سطوح مختلف چوبی اعم از ام دی اف و لترون دارد که تضمین کننده ماندگاری طولانی ضد اب سازی کابینت می شود.

ضد اب کردن ورق های ام دی اف چه ویژگی ها و مزیت هایی دارد؟ ایا نیازی به اینکار هست ؟

با ورود به حوزه تولید ورق های ام دی اف روز به روز پیشرفت در این حوزه بیشتر می شود. ام دی اف های اولیه ای که تولید می شدند پس از تولید خام از کارخانه به منظور بالا رفتن مقاومت آنها در برابر رطوبت و حرارت روکش کاری می شدند. اما از آنجا که از این ورق ها بعضا برای تولید کابینت های آشپزخانه استفاده می شود و آشپزخانه ها مکانی مرطوب هستند، باز هم ام دی اف های بسیار با کیفیت به دلیل رطوبت بالا زود فرسوده و تخریب شده و به محلی برای رشد قارچ و باکتری تبدیل می گردند. از این رو نوع دیگری از ام دی اف تولید می شود که برخلاف انواع قدیمی تر خاصیت ضد اب داشته و رطوبت را به خود جذب نمی نماید.

برتری ام دی اف های ضد آب

ورق های ام دی اف ضد اب را با استفاده از نانو تکنولوژی با به کار گیری نانو پلی اتیلن تولید می نمایند. این نانو اتیلن ها خاصیت ضد اب داشته و کاملا ورق های ام دی اف را در مقابل رطوبت ایزوله می نماید. در این ورق ها از سنتزهای اکسید تیتانیوم نیزاستفاده می شود که تا حد بسیار زیادی از رشد قارچ ها جلوگیری می کند. این ویژگی ها باعث می شود که ورق های ام دی اف ضد اب مزایای بیشتری نسبت به سایر انواع داشته باشد. برتری ام دی اف های ضد اب در بازار باعث افزایش قیمت این ورق ها نسبت به ام دی اف های معمولی شده است.

راه های ضد آب کردن کابینت

به دو روش میتوان اینکار را انجام داد:

ژل یا کرم : از این روش در کارگاه ها استفاده می شود. معمولا برای قرار دادن سینک در کابینت از برش داخلی استفاده می کنند و از چسب چوب اکواریوم برای ضد اب کردن کابینت استفاده می کنند که بعد از گذشت چند ماه اب و رطوبت به چوب نفوذ کرده و زیر چسب ها مکانی برای رشد قارچ ها می شود. این محصول برای قسمت های برش خورده کابینت های نو استفاده می شود، به این ترتیب که قبل از قرار گیری سینک در کابینت سازنده کرم را به قسمت برش خورده چوب می زند، بعد از خشک شدن کرم کابینت قابل استفاده می باشد و نیازی به چسب اکواریوم نیست.

مایع یا محلول : در این روش ضد اب کردن کابینت که مخوص مصارف خانگی است و برای قسمت های زیر سینک های نو و یا کار کرده استفاده می شود که با شیرهای اب در تماس می باشد، دقت داشته باشید اگر کابینت کار کرده است باید ابتدا سطح ان پاک سازی و خشک شود و بعد محلول را به چوب اسپری کنید.این ذرات نانو مایعی است که به کمک ان لایه نازکی از پلاستیک بر روی قطعات و قسمت های مختلف برش خورده ی ام دی اف و دیگر قسمت های چوبی کابینت کشیده می شود و پس از خشک شدنان به راحتی کابینت های خود را ضد اب کرده اید.

تفاوت ام دی اف با اچ دی اف

HDF(اچ دی اف )و کاربرد در صنعت کفپوش:

تخته‌ فیبری با چگالی بالا، به اختصار HDF نامیده شده که در صنعت کفپوش به عنوان یک محصول چوبی اصلاح‌شده شناخته می‌شود؛ محصولی که با براده چوب یا خمیر چوب ساخته می‌شود. HDF برای کفپوش، شبیه اما خیلی سخت‌تر از تخته خرده چوب یا MDF است. چگالی HDF بیش از ۵۰ پوند بر فوت مکعب یا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. چگالی بالای HDF از آن ماده‌ای مستحکم برای تولید کف‌پوش لمینتی یا کف‌پوش چوب سخت اصلاح‌شده ساخته است.

HDF مانند دیگر تخته‌های فیبری، به عنوان کفپوش در نواحی بیرونی قابل نصب نیست زیرا رطوبت را جذب می‌کند.  البته هنگام تولید بعضی از گونه‌های این نوع تخته، مقداری روغن تحت گرما و فشار به چوب اضافه می‌کنند که منجر به افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت شده و استحکام و سختی تخته را افزایش می‌دهد؛ از این محصول می‌توان به عنوان سایدینگ استفاده کرد.

)MDF ام دی اف) و کاربرد در صنعت کفپوش:

تخته فیبر با چگالی متوسط یا MDF نیز یک نوع محصول اصلاح‌شده است. MDF حاصل به هم چسباندن ضایعات چوب با استفاده از صمغ یا چسب تحت گرما و فشار می‌باشد. این نوع تخته شبیه به تخته خرده چوب اما چگال تر است. چگالی MDF بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. این محصول در اثر قرار گرفتن در محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی یا اتاق لباسشویی، تاب یا شکم برنمی‌دارد. این ویژگی باعث شده که MDF ماده‌ای ایده آل برای لایه مرکزی کف‌پوش لمینتی یا اصلاح‌شده محسوب شود.

از MDF برای ساخت کابینت، مبلمان، پنل دیواری، لوازم دکوری و درب استفاده می‌کنند زیرا MDF عایق گرما و صدا است. همچنین از MDF در محفظه‌های آکوستیکی مانند بلندگو یا بلندگوهای بم نیز کاربرد دارد.

مقایسه ی نئوپان ، ام دی اف و تخته سه لا

طراحی و تولید مبلمان اداری و پارتیشن دو جداره بنکوFollow

آیا شما برای مبلمان اداری و منزل خود به فکر جنس بهتر و مقرون به صرفه تری هستید؟ با نگاهی به وسایل ساخته شده از ام دی اف ، تخته سه لا و نئوپان این سؤال پیش می آید که این مواد چه تفاوتی با هم دارند؟

شاید باور نکنید ولی افراد زیادی هنوز تفاوت بین این مواد را نمی دانند. در این مقاله توضیح خواهیم داد که کدام یک از این سه نوع چوب مقرون به صرفه تر و محکم تر است. ما همچنین درجات متفاوتی از ترکیبات چوبی متفاوت را بررسی می کنیم. برای این که خرید بهتری داشته باشید و آگاهانه انتخاب کنید باید به مزایا و معایب استفاده از ام دی اف، تخته سه لا و نئوپان کاملا واقف باشید.

نئوپان چیست؟

به زبان ساده بخواهیم بگوییم نئوپان از فشردن خرده چوب های زائد، تراشه های چوب بری و یا حتی خاک اره و چسب تحت فشار و گرما ساخته می شود. برای این که محصول نهایی را ضد آب، ضد حریق و ضد پوسیدگی در مقابل حشرات بسازیم، در پروسه ی ساخت آن از مواد شیمیایی از جمله: وکس، رنگ، عوامل مرطوب کننده و عوامل رهاسازی استفاده می کنیم. بعد از این که رزین، مواد شیمیایی و تراشه های چوب با هم مخلوط می شوند، ترکیب نهایی که به صورت مایع می باشد به صورت صفحه در می آید. تراشه های چوب باید به صورت یکنواخت پخش شود تا محصول نهایی از نظر وزن متعادل و یکنواخت باشد. این محصول چند بار طی فرایند فشرده سازی قرار می گیرد تا چوب و چسب هر چه بیشتر به هم آمیخته شده و محکم شوند. نوع معروف نئوپان، نئوپان OSB می باشد که به معنی نئوپان با تراشه های چوب است. در این محصول تراشه های چوب کاملا قابل رؤیت است. بیشتر سازندگان مسکن برای کف و دیوارها از این نوع نئوپان استفاده می کنند.

مزایای نئوپان:

 • هزینه ی کم
 • وزن سبک
 • مناسب برای مبلمان آماده و از پیش ساخته شده

معایب نئوپان:

 • استحکام کم، قادر به تحمل بار سنگین نیست
 • به اندازه ی لوازم چوبی سازگار با محیط زیست نیست
 • تحت تأثیر رطوبت باد می کند و یا رنگ آن از بین می رود

چوب ام دی اف چه چوبی است؟

MDF به معنی تخته ای با چگالی یا دانسیته ی متوسط می باشد که در واقع یک کامپوزیت چوبی تشکیل شده از فیبرهای چوبی است. چون در ساخت MDF از فیبرهای چوبی کوچک استفاده می شود، بافت و رگه های چوب و یا حلقه های چوب قابل تشخیص نیستند. برای ساختن این کامپوزیت از فیبر، چسب و گرما استفاده می شود تا تخته ی محکمی ساخته شود. برای ساخت MDF هم از چوب نرم و هم از چوب سخت استفاده می شود. این محصول معمولا از تخته سه لا محکم تر است و به همین دلیل در ساختمان سازی بیشتر کاربرد دارد. ما برای این که این محصول در اثر رطوبت خراب نشود، از یک روکش درزگیر استفاده می کنیم. دو نوع تخته ی فیبری ضد آب و ضد حریق هستند که معمولا آبی می باشند.

فواید ام دی اف:

 • هزینه ی کم
 • بسیار صاف و بدون هیچ تراشه ای
 • بریدن آن آسان است و رنگ کردن آن آسانتر
 • از نئوپان محکم تر و متراکم تر است
 • از فیبرهای چوبی کوچک تشکیل شده است طوری که بافت چوب در آن قابل تشخیص نیست

معایب ام دی اف:

 • از آنجایی که MDF متراکم است، کالای تولید شده سنگین می شود
 • قابل رنگ کردن نیست
 • به سرعت تیغه ها را کند می کند

تخته سه لا چیست؟

تخته ی چند لا یک محصول چوبی مهندسی شده است که از صفحات روکش چوبی درست شده است. صفحات چوبی پرس شده و به هم متصل شده و یک قطعه ی منسجم ایجاد کنند. این روش تولید cross-graining نامیده می شود. این روش هم ثبات قدرت پنل را بالا می برد و هم میزان انبساط و انقباض را کاهش می دهد. درجات مختلف تخته های چند لایی برای مصارف مختلف به کار می رود. درجات تخته ی چند لایی تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله نوع ورق های چوبی، ضخامت آنها، چسب به کار رفته و چگونگی فرآیند پرس قرار دارد. درجات پایین تر آن در صنعت معماری برای کف ساختمانها استفاده می شود. درجات بالاتر آن در ساخت کابینت ها و طبقات استفاده می شود. انواع زیادی تخته های چند لایه وجود دارند که می توان از آنها انتخاب کرد. باید در انتخاب نوع آن برای ساخت مبلمان یا وسایل نصب شدنی که شما می سازید دقت کنید.

انواع تخته سه لا

چوب نرم ـ کف شیاردار

چوب سخت ـ کف محکم و با دوام یا ساخت دیوار

گرمسیری ـ چوب نرم با هزینه ی کم

تزئینی ـ رنگ کردن و کشیدن طرح روی آن آسان است

دریایی ـ در ساخت قایق و عرشه ی کشتی استفاده می شود

قابل انعطاف ـ برای قسمت های چوبی منحنی استفاده می شود

صنایع هوایی ـ استحکام زیاد، مقاومت در برابر گرما و رطوبت

مزایا تخته سه لا:

 • در قطرهای مختلف قابل تولید است
 • نمونه های متفاوت آن در دسترس است
 • بسیار محکم است
 • در مقابل رطوبت کمتر در معرض خرابی است
 • قابل رنگ کردن است
 • با VOC پایین و یا بدون VOC قابل خرید کردن است

 

معایب تخته سه لا:

 • گران تر است
 • باید لبه های آن پرداخت شود چون مشخص هستند
 • تخته سه لا معمولا خرد می شود
 • بریدن آن آسان نیست

 

نئوپان، MDF و درجات مختلف تخته سه، لا

تفاوت اصلی بین درجات مختلف این محصولات حفره ها، سوراخ ها و گره ها می باشد. مقدار این نقص ها و کاری که برای ترمیم آنها لازم است درجه ی محصول را مشخص می کند. نوع چسب در درجه بندی آن نقش مهمی دارد. یکی از بهترین راه های تشخیص درجه ی محصول مهری است با این عنوان ” APA مؤسسه ی چوب مهندسی شده”. این مهر یکی از حروف A، B C یا D را دارد که بر اساس نوع استفاده ای که از پنل می شود، از انواع مختلف آن      می توان استفاده کرد.

بنابراین بهترین محصول کدام است؟

این کاملا به این موضوع بستگی دارد که شما چه چیزی می خواهید بسازید و تحت چه شرایطی از آن استفاده می کنید. برای ساختن کابینت شما می توانید از هر سه نوع کامپوزیت های چوبی استفاده کنید. بیشتر مردم برای چهارچوب کابینت از تخته سه لا استفاده می کنند زیرا پیچ را به خوبی در خود نگه می دارد و به آسانی قابل رنگ کردن است. تخته سه لا باعث می شود که وزن کابینت ها سبک شود ولی همچنان محکم و با دوام باشد. اما از طرف دیگر، برای ساخت یونیتی که طبقه داشته باشد، می توان از MDF استفاده کرد تا هزینه ی آن کمتر شود. همان طور که می بینید، شما می توانید از هر نوع چوبی برای مصارف گوناگون استفاده کنید. مواردی که باید برای انتخاب نوع چوب در نظر داشته باشید، وزن، قدرت و استحکام، برش صاف و خرابی احتمالی در برابر رطوبت می باشد

 

 

پیشنهادات :

 1. شرکت تولیدی پارس میتواند در جهت رفاه مصرف کنندگان خود و همچنین رضایت مشتریان،با بهره مندی از فناوری نانو MDF های ضد آب نانو تولید کند ،در این ترکیب علاوه بر نانو پلی اتیلن برای ضد آب سازی کابینت از سنتزهای اکسید تیتانیوم هم استفاده شده که از رشد قارچ و باکتری در قسمتهای مختلف چوب می کند.
 2. شرکت می تواند محصول جدیدی به نام HPL (روکش  اداری)  و هایگلاس تولید کند.
 3. یکی از بهترین راه های تشخیص درجه محصول استفاده از مهر APA (مؤسسه ی چوب مهندسی شده) است که بهتر است محصولات پارس آن را داشته باشد

 

 

با آرزوی موفقیت روزافزون شرکت پارس نئوپان                        تهیه کننده: کاظم شیدائی آشتیانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبریک!

درخواست باموفقیت ارسال شد. همکاران ما در واحد فروش پس از بررسی درخواست با شما تماس خواهند گرفت